Skip to main content

Ledelse og administration

Information om ledelsen

Institutleder
Professor Jens Troelsen
Tlf. 65 50 34 93
Email: jtroelsen@health.sdu.dk

 

Sekretariatet

Chefkonsulent Jonas Havelund
Tlf. 65 50 96 12
E-mail: jhavelund@health.sdu.dk

 

Forskningsenheden Active Living (AL)

Lektor Thomas Skovgaard
Tlf. 65 50 34 28
Email: tskovgaard@health.sdu.dk

 

Forskningsenheden Movement, Culture and Society (MoCS)

Professor Susanne Ravn
Tlf. 65 50 34 68
E-mail: sravn@health.sdu.dk

 

Forskningsenheden Exercise Epidemiology (ExE)

Professor Anders Grøntved
Tlf. 65 50 44 65
E-mail: agroentved@health.sdu.dk

 

Forskningsenheden Fysisk Aktivitet og Sundhed i arbejdslivet (FAS)

Professor Karen Søgaard
Tlf. 65 50 44 09
E-mail: ksogaard@health.sdu.dk

 

Forskningsenheden Muskuloskeletal Funktion og Fysioterapi (FoF)

Professor Jonas Bloch Thorlund
Tlf. 65 50 38 94
E-mail: jthorlund@health.sdu.dk

 

Forskningsenheden Learning & Talent in Sport (LET’S)

Lektor Kristoffer Henriksen
Tlf. 65 50 34 97
E-mail: khenriksen@health.sdu.dk

 

Forskningsenheden Klinisk Biomekanik

Professor Jan Hartvigsen
Tlf. 65 50 45 22
E-mail: jhartvigsen@health.sdu.dk

 

Forskningsenheden Muskelfysiologi og Biomekanik (MoB)

Professor Niels Ørtenblad
Tlf. 65 50 34 33
E-mail: nortenblad@health.sdu.dk

 

Forskningsenheden Sports and Health Sciences

Professor Peter Krustrup
Tlf. 65 50 49 13
E-mail: pkrustrup@health.sdu.dk
Institut for Idræt og Biomekanik Syddansk Universitet
  • Campusvej 55
  • Odense M - DK-5230
  • Telefon: +45 6550 3448

Sidst opdateret: 02.05.2021