Skip to main content
DA / EN
BEVILLING

Nyt SDU-projekt skal gøre høreomsorg mere tilgængelig

Med støtte fra EU udvikler forskere fra Klinisk Institut en digital platform, som frit kan bruges og deles. Den skal hjælpe borgere med høretab til hurtigere støtte.

Af Marianne Lie Becker, , 01-12-2025

For mange mennesker med høretab kan det være svært at finde ud af, om man har brug for hjælp, og hvor man opsøger den. Det kan føre til, at et høretab forbliver ubehandlet, hvilket kan påvirke både livskvalitet og deltagelse i hverdagen. 

Et nyt forskningssamarbejde med audiologer fra Syddansk Universitet (SDU) i spidsen skal sammen med kolleger fra blandt andet Odense Universitetshospital gøre det nemmere at tage det første skridt. Projektet har fået 1,1 millioner euro fra EU og skal sammen med tyske samarbejdspartnere udvikles og derefter testes i Region Syddanmark og Schleswig-Holstein.

– Vi vil bygge bro mellem selvhjælp og professionel støtte. Mange har brug for en tryg og neutral indgang til høreomsorgen, før de er klar til at opsøge en klinik, siger Tobias Neher, professor og leder af Technical Audiology Lab ved Klinisk Institut på Syddansk Universitet.

En digital vej til forståelse

Den løsning, der skal udvikles, er en digital platform, som kan bruges hjemmefra. Brugeren vil få adgang til nogle enkle høretest kombineret med skræddersyede spørgsmål, og vil modtage en individuel vurdering af behov og mulige næste skridt.

– Vi arbejder på at udvikle en pålidelig høreprofil baseret på simple målinger og spørgeskemaer. Det skal give et fagligt grundlag for at vurdere, hvordan man bedst kommer videre, forklarer Tobias Neher.

Platformen udvikles med inddragelse af brugere i designprocessen og skal fungere som et supplement til det eksisterende sundhedssystem. Den skal altså ikke erstatte de tilbud, der allerede findes.

Et bidrag, der kan deles

Udover at hjælpe den enkelte bruger er det ambitionen, at projektet også skal bidrage til forsknings- og udviklingsmiljøer. Løsningerne gøres frit tilgængelige, så både forskere og praktikere kan genbruge og videreudvikle dem.

– Vi ønsker, at det vi udvikler, også kan komme andre til gavn, både i og uden for projektets geografiske ramme, siger Tobias Neher.

Projektet er klar til opstart

Projektet begynder i foråret 2026. I øjeblikket er forskerne i gang med at rekruttere ph.d.-studerende til delprojekterne. Der er lagt op til en tværfaglig indsats, hvor teknisk og klinisk audiologi samt brugerperspektiver bringes i spil.

 
 

Om projektet

  • Projektet hedder: OSCAR, som kommer af ”Online Service Centre for heAring caRe”
  • Projektperiode: Marts 2026 til februar 2029
  • Budget: 1,7 millioner euro (finansieret af EU’s Interreg 6A-program)
  • Geografisk fokus: Region Syddanmark og delstaten Schleswig-Holstein
  • Deling af viden: Al software og kode gøres frit tilgængelig
Projektpartnere:
  • Syddansk Universitet (SDU)
  • Odense Universitetshospital (OUH)
  • German Institute of Hearing Aids GmbH
  • hear-concept GmbH & Co. KG
Fem arbejdspakker i projektet:
  • Projektledelse og public relations (SDU)
  • Teknisk implementering af platformen (hear-concept)
  • Informationsydelser og brugerinddragelse (OUH)
  • Hørescreening og behovsafdækning (SDU)
  • Audiologiske anbefalinger og efterbehandling (German Institute of Hearing Aids)

Besøg projektets hjemmeside her 

Mød Forskeren

Tobias Neher er professor og leder af Technical Audiology Lab ved Klinisk Institut.

KONTAKT

Redaktionen afsluttet: 01.12.2025