Bevilling
21 millioner kroner til tværfagligt projekt om ny diagnostik
Et projekt med deltagelse fra SDU og OUH har modtaget knap 21 mio. kr. fra Innovationsfonden. Projektet skal udvikle teknologi, der kan gøre diagnostik af infektioner, antibiotikaresistens og sygdom både hurtigere og mere præcis.
Projektet hedder nanoRaman, og det samler forskere, klinikere og virksomheder fra hele værdikæden. Deltagerne kommer blandt andet fra Syddansk Universitet (SDU), Odense Universitetshospital (OUH), Dansk Fundamental Metrologi ved Danmarks Tekniske Universitet (DTU) samt virksomheder inden for optik og spektroskopi. Samarbejdet mellem forskning, klinik og erhverv er centralt for at få teknologien hele vejen fra idé til anvendelse.
Hvis projektet lykkes, kan det give læger og forskere et nyt værktøj, der forkorter analysetiden i laboratoriet og styrker beslutninger om behandling. Målet er blandt andet at forbedre patientforløb, reducere forsinkelser og udnytte sundhedsressourcer bedre.
Fra SDU og OUH deltager forskningsgrupper fra både det Sundhedsvidenskabelige og det Naturvidenskabelige Fakultet. Projektet er en del af Innovationsfondens Grand Solutions-program.
Samarbejde mellem forskning og klinik driver ny diagnostik
SDU bidrager med avanceret mikroskopi og kunstig intelligens, mens OUH tester teknologien på kliniske prøver.
- Vi har gennem to tidligere EU-projekter udforsket Raman-spektroskopi til diagnostisk anvendelse sammen med projektholdet. Det har været spændende men også udfordrende, at samarbejde på tværs af så forskellige faggrene og på tværs af hospital, universitet og industri, siger Thomas Emil Andersen, professor ved Klinisk Institut og Odense Universitetshospital:
- Men det er når den slags samarbejder lykkes, at vi kan bryde grænserne for, hvad der er muligt teknologisk og dermed diagnostisk. I det nye projekt tager vi et vigtigt skridt videre mod reel klinisk anvendelse.
Ny teknologi kan give hurtigere svar
Projektet skal udvikle en metode, der kan identificere sygdomstegn hurtigt og præcist – uden brug af farvestoffer eller kemiske markører. Metoden bygger på Raman-spektroskopi. Det er en teknologi, der aflæser en prøves kemiske “fingeraftryk” uden at tilsætte farvestoffer eller kemikalier.
- På SDU skal vi være med til at koble den nye nanoRaman-teknologi med avanceret mikroskopi og kunstig intelligens. Det giver os mulighed for at analysere biologiske prøver uden farvning og opdage ændringer i cellers kemiske sammensætning og struktur. På sigt kan det være med til at give hurtigere og mere præcise svar i diagnostik, siger Jonathan Brewer, professor og leder af Bioimaging ved Institut for Biokemi og Molekylær Biologi, Syddansk Universitet.
I nanoRaman-projektet kombineres Raman-spektroskopi med såkaldte fotoniske nanojets, der kan fokusere lys ekstremt præcist. Målet er at skabe en form for superopløselig Raman-mikroskopi, hvor forskere kan se kemiske og strukturelle detaljer i biologiske prøver, som normalt er vanskelige at opfange med traditionelle mikroskoper.
Om studiet: nanoRaman (Next-Gen Biomedical Imaging: Nano Super-Resolution Raman Microscope)
Bevillingsstørrelse: 20.905.760 kroner fra Innovationsfonden, Grand Solutions. Heraf er 3,5 millioner kroner placeret på SDU og 3,5 millioner kroner placeret på OUH.
Partnere i projektet:
DFM - Dansk Fundamental Metrologi under DTU leder projektet og vil udvikle det teoretiske fundament for teknologien samt metoder til at validere nanoRaman.
SPIO Systems står for de nanooptiske løsninger, Lightnovo arbejder med at omsætte teknologien til et produkt, og Syddansk Universitet bidrager med avanceret mikroskopi og kunstig intelligens.
Odense Universitetshospital og veterinærforskere fra Aarhus Universitet og Københavns Universitet sikrer, at platformen bliver testet og valideret på virkelige kliniske og veterinære prøver.
Projektperiode: 4 år - start 1. marts 2026
Formål: At udvikle et diagnoseværktøj, der kan identificere infektioner, antibiotikaresistens og sygdomstegn hurtigere og mere præcist end i dag – og uden brug af farvestoffer eller kemiske markører.
Læs også:
Læs mere hos Innovationsfonden
Læs nyheden hos Innovationsfonden: Ny dansk teknologi skal opdage infektioner, antibiotikaresistens og sygdom tidligere og mere præcist.
Mød forskeren
Thomas Emil Andersen, professor i medicinsk mikrobiologi ved Klinisk Institut og Odense Universitetshospital. Thomas Emil Andersens gruppe har ansvaret for at teste teknologien på kliniske prøver.
Mød forskeren
Jonathan Brewer, professor ved Institut for Biokemi og Molekylær Biologi. Jonathan Brewers gruppe har ansvaret for mikroskopien.