
Nyt IoT-laboratorium giver studerende praktisk erfaring med fremtidens teknologi
Studerende på Centre for Industrial Electronics (CIE) ved SDU får nu hænderne i fremtidens teknologier takket være et helt nyt IoT-laboratorium. Her kan de lære at programmere og udvikle intelligente løsninger, der kobler fysiske enheder til internettet.
Ingeniørstuderende ved SDU i Sønderborg får nu adgang til avanceret Internet of Things (IoT)-udstyr i et spritnyt laboratorium. Formålet er klart: at bringe teori fra auditoriet ud i virkelige, praktiske scenarier.
"IoT forbinder alt – fra køleskabe og telefoner til produktionsanlæg," forklarer Mohamed Kheir.
"Vores nye laboratorium giver de studerende mulighed for at omsætte deres teoretiske viden til konkrete løsninger. De lærer at programmere udstyret og udvikle små, men virkelighedstro applikationer,” forklarer lektor ved Institut for Mekanik og Elektronik, Mohamed Kheir.
Studerende kan f.eks. opbygge IoT-systemer, der overvåger temperatur, luftfugtighed og CO2-koncentration og automatisk advarer, hvis der opstår problemer. Dette er med til at demonstrere, hvordan teknologien har praktisk relevans for alt fra hjemmet til industrien.
"Vi ser også på industrielle applikationer," uddyber Kheir.
"IoT er en væsentlig del af Industry 4.0, hvor produktionsanlæg og robotter er forbundet, og hvor dataanalyser kan optimere driften. De studerende får erfaring med at designe netværk og systemer, der kan bruges i moderne, automatiserede fabrikker."
I takt med, at IoT smelter sammen med kunstig intelligens (AI), opstår der endnu flere muligheder. Laboratoriet giver også indblik i, hvordan kameraer og sensorer kan programmeres til at identificere mønstre og fejl i f.eks. en produktionslinje. Her lærer de studerende at træne AI-modeller til at genkende objekter eller opdage defekte emner, hvilket åbner for et væld af intelligente løsninger inden for både industri, landbrug, sundhed og hverdagsliv.
"AI er en naturlig del af IoT," siger Kheir.
"Forestil dig et smart hjem, der kender dine præferencer, justerer temperaturen, afspiller din yndlingsmusik, eller fortæller dig, hvad du skal handle ind. Det er ikke længere science fiction, men en del af den virkelighed, vores studerende skal klædes på til."
Selvom laboratoriet primært er tiltænkt undervisningsbrug lige nu, ser Kheir perspektiver for fremtidig forskning. De nye faciliteter udgør et solidt fundament for projekter, der på sigt kan bidrage til at udvikle og forbedre IoT-løsninger. Det kan også åbne dørene for samarbejde med industrien, der i stigende grad efterspørger kompetencer inden for IoT og AI.
"På nuværende tidspunkt er laboratoriet mest rettet mod undervisningen," siger Kheir. "Men med tiden kan vi udvide og bruge det til forskningsprojekter, der gavner både studerende, erhvervsliv og samfund."
Med det nye IoT-laboratorium tager SDU et stort skridt mod at gøre fremtidens teknologi tilgængelig og forståelig for de kommende ingeniører. Studerende, der deltager i kurserne, kan se frem til at gå fra bøger og forelæsninger til praksis og udvikle de færdigheder, der skal til for at forme morgendagens verden.