Skip to main content
DA / EN
SDU UP | NYHEDSBREV maj 2025

TEMA: Hvordan kommer DEI til udtryk i undervisning på SDU?

Interview med Norbert Krüger, professor, Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet, Det Tekniske Fakultet, SDU.

Af Donna Hurford, , 28-05-2025

Hvad mener du er vigtigt ved at integrere diversitet, ligestilling og inklusion (DEI) i din undervisning på universitetet? 

For nylig havde jeg en gæsteunderviser på besøg i min undervisning om videnskabsteori, der fortalte om Gender Equality/ligestilling.  Den forelæsning blev evalueret rigtig dårligt af de studerende, hvilket jeg synes, er meget interessant. Jeg havde troet, at især de kvindelige studerende ville være mere engageret i denne forelæsning, men de havde ingen kommentarer.  
  

Kan du give nogle eksempler på, hvordan du arbejder med diversitet ligestilling og inklusion i din undervisning? 

Jeg har bemærket, at det ofte er de samme få studerende, der rækker hånden op og deltager i diskussioner. Jeg har forsøgt at ændre på dette, ved at indføre flere interaktive elementer og gruppearbejde, så de studerende, der er mere tilbageholdende i store forsamlinger, også kan bidrage til diskussionerne. Det er bl.a. brug af anonymiserede spørgeskemaer via værktøjet Poll Everywhere – her kan de studerende svare på spørgsmål uden at tale højt foran alle.  

På mine hold er der ca. 10% kvindelige studerende. Jeg behandler alle studerende ens og forskelsbehandler ikke, men jeg synes, det er interessant at undersøge, hvorfor de kvindelige studerende ofte deltager mindre i diskussionerne. Jeg forsøger at fremhæve kvindelige rollemodeller i min undervisning og inddrage eksempler på flere kvindelige forskere, selvom det historisk set har været sværere for kvinder at få anerkendelse i den naturvidenskabelige fag.  

 

Har du fået feedback fra studerende om dine tilgange til ligestilling, diversitet og inklusion, eller hvad håber du, at de får ud af det? 

Det er stadig meget nyt, at jeg har ændret på min undervisning, og derfor har jeg ikke fået så meget feedback fra de studerende endnu. Jeg håber, at de studerende vil opleve de små dialoger og gruppearbejde som en hjælp til interaktion på de store hold, hvor mange ikke vil række hånden op.  

 

Har du andre kommentarer eller tanker, du gerne vil dele om, hvordan man kan integrere ligestilling, diversitet og inklusion, undervisningen på universitetsniveau? 
Jeg har beskæftiget mig lidt med feministisk teologi. I Bibelen er der en meget mandlig beskrivelse af ting. Idéen med den feministiske teologi er at bringe de kvindelige figurer og synspunkter frem, så man får en bredere og mere nuanceret forståelse af ting. Det meste videnskabsteori er også skrevet af mænd, og det er vigtigt også at inddrage kvindelige forskere i undervisningen. Bogen ”Kvinde kend din historie” (Jexen, 2021) giver gode eksempler på kvindelige rollemodeller.  
Kontaktinformation

Norbert Krüger

Redaktionen afsluttet: 28.05.2025