SDU UP : TEMA
TEMA: Samarbejdslæring mellem studerende – udfordringer og løsninger
På TAL2025 præsenterede Flemming Smedegaard og Maria Mejnborg Lidsmoes resultaterne fra et igangværende projekt, der har til formål at afdække, hvorfor samarbejde mellem studerende ofte går galt – og hvordan vi på universitetet kan gøre det bedre.
Baggrund og formål
Aftagere af humanistiske kandidater fremhæver samarbejdsevner som et af de vigtigste krav til kandidater og ser det som en central dansk konkurrencefordel. De efterspørger, at universiteterne i endnu højere grad udvikler de studerendes samarbejdsevner gennem fx obligatoriske studiegrupper og gruppeprojekter.
Formålet med undersøgelsen er derfor at afdække de studerendes egne erfaringer med samarbejde med medstuderende med henblik på at udvikle forslag til at fremme samarbejdslæring i undervisningen på universitetet.
Hovedresultater fra undersøgelsen
Projektresultaterne, der bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt humanistiske bachelor- og kandidatstuderende (123 respondenter og over 500 uddybende kommentarer) samt 10 kvalitative interviews, viser bl.a., at:
- Negative oplevelser dominerer: Et flertal af studerende rapporterer udfordringer med samarbejde. To tredjedele af de adspurgte studerende foretrækker faktisk at arbejde alene, da de ønsker selv at bestemme over det faglige indhold og oplever, at forskelle i arbejdsmoral og koordinationsudfordringer gør samarbejde besværligt.
- En tredjedel foretrækker at arbejde sammen: De fremhæver, at samarbejde motiverer, styrker forståelsen og giver mulighed for faglig sparring.
- De studerende har urealistiske forventninger: Det gælder i forhold til:
- Opfattelsen af, at samarbejde på universitetet adskiller sig fra arbejdspladsen, især i forhold til ansvar, konsekvenser og konflikthåndtering. De ser det fx som nemmere at håndtere konflikter på en arbejdsplads, hvor relationerne vurderes som mere professionelle og distancerede, mens konflikter blandt medstuderende hurtigt bliver personlige og ofte ikke håndteres i tide.
- Opfattelsen af egne samarbejdsevner – de fleste mener, at det især er de andre i gruppen, der har svært ved at samarbejde, og 95 % svarer, at de vurderer, at de har kompetencerne til at indgå i faglige samarbejdsrelationer på arbejdsmarkedet efter endt uddannelse (hvilket arbejdsgiverne langt fra oplever!).
Forslag til forbedring af studerendes samarbejdslæring på universitetet
For at imødekomme aftagernes krav og de studerendes oplevelse af, at universitetet adskiller sig fra arbejdspladsen, foreslår Flemming Smedegaard og Maria Mejnborg Lidsmoes, at der indføres obligatoriske gruppeeksamener og bedømmelse af samarbejdsevner.
Dette kræver, at de studerende på forhånd undervises i teambuilding og konflikthåndtering samt får aktiv facilitering af deres samarbejde. Et konkret tiltag kunne være årlige GRUS (gruppeudviklingssamtaler) for studerende som et tydeligt signal om, at samarbejde prioriteres højt.
I TAL2025-konferencepublikationen, der udkommer til foråret 2026, uddyber Flemming Smedegaard og Maria Mejnborg Lidsmoes resultaterne af deres undersøgelse, samt de tre teoretiske inspirationskilder til deres arbejde: Etienne Wengers teori om læringsfællesskaber, Michael Wests teori om teamsamarbejde samt Peter Senges begreb om teamlæring fra hans teori om den lærende organisation.
Oplægsholder
Flemming Smedegaard, lektor og studieleder for International Virksomhedskommunikation, Institut for Kultur- og Sprogvidenskaber, SDU.
Oplægsholder
Maria Mejnborg Lidsmoes, web- og kommunikationsmedarbejder, SDU Kommunikation samt medlem af aftagerpanel for International Virksomhedskommunikation.