Hvorfor får musik os til at danse?
Festivaler, koncerter, studenterfester og sommerfester får mange af os op af stolene. Men hvorfor får musik os til at danse, og hvad betyder dans egentlig for vores sundhed, fællesskab og oplevelse af musikken?
Dans findes i stort set alle kulturer, men den kan betyde vidt forskellige ting. Nogle steder er den en del af religiøse ritualer, andre steder en måde at markere fællesskab, fejre en begivenhed eller udtrykke sig på. Når tusindvis af mennesker danser foran en festivalscene, er det derfor mere end blot en reaktion på god musik. Ifølge Susanne Ravn, professor i bevægelse, kultur og samfund ved Syddansk Universitet, er dans en grundlæggende menneskelig måde at skabe forbindelse til både musik og andre mennesker på.
1. Hvorfor danser mennesker?
Dans udfolder sig på utrolig mange måder på tværs af kulturer – og det i en grad så vi på helt grundlæggende vis skal tænke på dans som kultur. Ikke blot de måder der danses på, men også de betydninger man oplever og tillægger dans, kan være meget forskellige. Dans kan bl.a. udfolde sig som et personligt ekspressivt udtryk, en tilgang til at forbinde sig med sine forfædre, en festlig måde at være sammen på, bestemte trin der skal mestres og en del af en politisk magtdemonstration.
Bonus
Susanne Ravns bedste råd til at få mere ud af dansen
Et godt trick er at tune sig på, hvordan de andre bevæger sig til musikken og bevæge sig med en dansemakker eller flere andres måder at bevæge sig på. Tune sig ind på – er ikke det samme som direkte at afspejle andres dans. Det kan det være men det handler mere om at tune sig ind på den anden eller de andres ’dansefrekvens’ – at skabe resonans i bevægelse. Og det med at ’tune sig ind’ det kan man faktisk godt træne. Hvis man danser sammen med andre, der også er optaget af at tune sig ind på samme måde, så kan de her magiske øjeblikke oplagt opstå, hvor det opleves som om at musikken og dansen ’danser dig’.
2. Hvorfor får musik os til at bevæge os?
Dans og musik hører sammen. Dans kan være uden musik men i de allerfleste tilfælde danser man med, til eller i dialog med musik.
I flere kulturer på det afrikanske kontinent er der kun ét ord for dans og musik.
Måske værd at overveje, når du gynger i takt til musikken, om vi deler det hele lidt for meget op i delelementer.
3. Hvad gør jeg, hvis jeg gerne vil danse, men føler mig lidt akavet?
Med de mange måder, der danses på, på tværs af kulturer, varierer også tilgange til og betingelser for at være med i dansen.
Utrolig meget dans "man kan gå til" herhjemme er ret entydigt tilrettelagt, så man forventes at lære sig bestemte trin på en måde, hvor den aktuelle dans deles op i delelementer, som man kopierer. Bevægelserne passes derefter til i forhold til musikken.
Men man kan fint tage udgangspunkt i rytmen og være pænt ligeglad med trin og æstetik: Gyng i knæene, svaj til siden, slap af i armene og lad musikken bestemme. Mærk rytmen i kroppen og giv den lidt bevægelsesvolumen – så er dansen i gang.
Tre gode danseråd til festivaloplevelsen
- Mærk rytmen og sæt gang i dansen derfra.
- Tun dig ind på de andres rytme. Vær med den og leg med timing og betoning af den måde, du bevæger dig sammen med andre.
- Vil du gøre lidt for sundheden undervejs, så gør bevægelserne lidt større og varier dine bevægelser, når du danser – og dans gerne længe.
4. Hvorfor føles det godt at danse sammen med andre?
Generelt er vi som mennesker utrolig gode til at finde fælles trit, timing og rytme i den måde vi bevæger os på sammen.
Tænk på sidste gang du gik en tur med en god ven. Kropsligt gearer vi os ind på hinandens rytme og timing, før vi ved af det, eksempelvis når vi går ved siden af hinanden eller justerer vores gestik og pauser i fælles samtale.
Der er inden for de sidste år kommet utrolig spændende forskning, der viser, at selv når vi sidder ned og lytter til en koncert, så sker der en vis synkronisering mellem os på fysiske parametre i forhold til musikken.
Kombinationen af bevægelse og musik er derfor en helt unik cocktail, når det handler om at skabe oplevelser af fælleshed – at man er sammen om noget.
5. Hvordan kan dans gøre festivalen til en bedre oplevelse?
Dans er også fysisk bevægelse, og det ved vi med stor sikkerhed er sundt.
Hvis man mest er til den "stille vippen" i takt til musikken, kan det ud fra et sundhedsperspektiv være værd at overveje, om man kunne vippe på en lidt større og måske mere varieret måde.
Jo mere bevægelse, jo flere kalorier og alkohol forbrændes, ligesom man forventeligt også sover bedre efter at have danset sig fysisk træt.
Mød forskeren
Susanne Ravn er professor på Institut for Idræt og Biomekanik.
I hendes forskning kombinerer hun etnografisk feltarbejde og fænomenologi i undersøgelsen af, hvordan korpsbevægelse og interaktioner former vores oplevelser og erfaringer i dans og sport – såvel som i sundheds-relaterede forhold.
