Skip to main content
International virksomhedskommunikation

Det motiverer mig at skabe fællesskaber omkring en god sag

Hos Team Rynkeby Fonden arbejder Mathias Langkilde Wagner med internationale projekter og events i en velgørende organisation, der samler penge ind til børn med kritiske sygdomme. Det, der driver ham i arbejdet, er kombinationen af den gode sag og muligheden for at skabe stærke fællesskaber og oplevelser for andre mennesker.

”På studiet fandt jeg hurtigt ud af, at jeg trivedes rigtig godt med koordinering og projektarbejde. Jeg engagerede mig meget uden for undervisningen som tutor, formand for festudvalget og i planlægningen af den årlige IVK-dag. Det var dér, jeg for alvor oplevede, hvordan man omsætter det, man lærer på studiet, til noget praktisk.

Arbejdet med at planlægge studiestarten for nye studerende gjorde særligt indtryk på mig. Vi stod med hele processen fra idéfase til afvikling, og jeg kunne mærke, at jeg fik energi af at få mange forskellige ting til at gå op i en højere enhed og skabe gode oplevelser for andre.

I dag arbejder jeg med administration og koordinering af projekter hos Team Rynkeby Fonden. Jeg er blandt andet med til at koordinere samarbejdet mellem frivillige deltagere, sponsorer, samarbejdspartnere, leverandører og pressen omkring organisationens aktiviteter og events.

Jeg ser meget mig selv som et bindeled, der samler informationerne, skaber overblik og hjælper med at gøre det lettere for de frivillige at tage handling.

Et af de største projekter er den årlige cykeltur til Paris, hvor næsten 3000 deltagere cykler til fordel for børn med kritiske sygdomme. Jeg arbejder blandt andet med ankomsten i Paris, som er kulminationen på hele projektet. Der er mange interessenter involveret, og alt fra logistik til kommunikation skal gå op i en højere enhed.

Jeg bruger især det kommunikative og kulturforståelsen fra uddannelsen i mit arbejde. Jeg har kontakt med mange forskellige mennesker i løbet af en dag, og man skal kunne tilpasse sin kommunikation alt efter, om man taler med frivillige, sponsorer eller internationale samarbejdspartnere.

Når man arbejder med frivillige, er det vigtigt at gøre tingene overskuelige og tilgængelige. Jeg får mange informationer og spørgsmål fra forskellige samarbejdspartnere, leverandører og aktører, men det giver ikke mening bare at sende det hele videre til de frivillige. Jeg ser meget mig selv som et bindeled, der samler informationerne, skaber overblik og hjælper med at gøre det lettere for de frivillige at tage handling.

Det var tilfældigt, at jeg fik job hos Team Rynkeby. Jeg søgte et praktikophold hos Fonden under kandidaten og blev i stedet tilbudt et studiejob. Senere udviklede det sig til en fuldtidsstilling."
 

Vejen til jobbet


Mathias har:

  • en bacheloruddannelse i International virksomhedskommunikation (Syddansk Universitet)
  • en kandidatuddannelse i International virksomhedskommunikation (Syddansk Universitet)

Mathias' karrierevej er formet af både faglige og personlige interesser og de valg, han har truffet undervejs i studietiden.