Skip to main content
DA / EN

Ledelse og administration

Institutleder
Signe Pihl-Thingvad
Professor MSO
Tlf.: 6550 2281
Mobil: 2611 1944
E-mail:
ssp@sam.sdu.dk 
Viceinstitutleder
Melike Wulfgramm
Lektor
Tlf.: 6550 7281
Mobil: 9350 7087
E-mail: wulfgramm@sam.sdu.dk
Sekretariatsleder/Institutsekretær
Ann Skovly
Tlf. 6550 2170
Mobil: 4022 7606
E-mail: ann@sam.sdu.dk

 

 

Sektionsledere
 International og regional politik
Vincent Keating 
Lektor
Tlf.: 6550 3340
E-mail: keating@sam.sdu.dk
Jaume Castan Pinos
Lektor
Tlf.: 6550 1244
E-mail: jaume@sam.sdu.dk
Egon Bjørnshave Noe
Professor
Tlf.: (+45) 6550 3613
E-mail: noe@sam.sdu.dk
 
 Offentlig forvaltning, velfærd og politik
Klaus Petersen
Professor
Tlf.: 6550 2138
Mobil: 4022 7629
E-mail: klaus.petersen@sdu.dk
Mette Kjærgaard Thomsen
Lektor
Tlf. 6550 9688
E-mail: mtho@sam.sdu.dk
 Journalistik
Peter Bro
Professor
Tlf.: 6550 2801
Mobil: 4022 7637
E-mail: ppe@journalism.sdu.dk
 
 Studieledelse
Studieleder
BSc & MSc i statskundskab & samfundsfag
Melike Wulfgramm
Lektor
Tlf.: 6550 7281
Mobil: 9350 7087
E-mail: wulfgramm@sam.sdu.dk
Studieleder
Master i offentlig ledelse (FMOL)
Niels Opstrup
Lektor
Tlf.: 6550 3232
Mobil: 4045 4341
E-mail: nop@sam.sdu.dk


Studieleder
Master of Public Management (MPM)
Niels Opstrup
Lektor
Tlf.: 6550 3232
Mobil: 4045 4341
E-mail: nop@sam.sdu.dk

Studieleder
Master in Intelligence and Cyber Studies (MICS)
Kira Vrist Rønn
Lektor
E-mail: kroenn@sam.sdu.dk


Uddannelsesansvarlig
Cand.soc. i international sikkerhed og folkeret (MOISL)
André Ken Jakobsson
Adjunkt
Tlf.: 6550 3264
E-mail: ajak@sam.sdu.dk

Uddannelsesansvarlig
Comparative Public Policy and Welfare Studies
Romana Careja
Lektor
E-mail:
rca@sam.sdu.dk

Uddannelsesansvarlig
Journalistik
Louise Kjærgaard
Journalistisk lektor
E-mail: louk@journalism.sdu.dk

Uddannelsesansvarlig
Europæiske studier
Jaume Castan Pinos
Lektor
Tlf.: 6550 1244
E-mail: jaume@sam.sdu.dk
Studienævn for Statskundskab, Journalistik, Sociologi og Europæiske studier
Studienævnsformand
Romana Careja
Lektor
E-mail: rca@sam.sdu.dk
 
Sekretariat
Anders Møller-Nielsen
Tekniker, Center for Journalistik
Tlf.: 6550 2813
Mobil: 6011 2813
E-mail: amn@journalism.sdu.dk
Anette Schmidt
Sekretær, Institut for Statskundskab
Tlf.: 6550 2101
Mobil: 6072 1097
E-mail: anet@sam.sdu.dk
 
Bess Egede Rogers
AC-fuldmægtig, Institut for Statskundskab
Tlf.: 6550 8757
E-mail: rogers@sam.sdu.dk

Johan Aagaard
AC-fuldmægtig, Institut for Statskundskab
Tlf.: 6550 1459
E-mail: joaag@sam.sdu.dk
Pernille Seier Hansen
Specialkonsulent, Institut for Statskundskab, Center for Journalistik 
Tlf.: 6550 2855
Mobil: 5164 4030
E-mail: seier@sam.sdu.dk
 
Tina Guldbrandt Jakobsen
Erhvervssproglig bachelor, Institut for Statskundskab
Tlf.: 6550 2217
Mobil: 4012 5866
E-mail: tja@sam.sdu.dk

 Johanne Louise Holm Hansen
Fuldmægtig, Institut for Statskundskab
Tlf.: (+45) 6550 3982
E-mail: johh@sam.sdu.dk
 Kristina Bøhnke
Forskningsrådgiver, Institut for Statskundskab
Tlf.: (+45) 6550 4357
E-mail: isti@sam.sdu.dk


Sidst opdateret: 04.03.2024