Juni

Ny Viden, juni 2015
- 
                        
                            Antallet af tidsbegrænsede stillinger stiger
                                
Flere og flere europæere bliver ansat i midlertidige jobs, ofte på usikre vilkår. Og det påvirker deres politiske adfærd, viser undersøgelse. Danskerne skiller sig (...)
 - 
                        
                            Da Skandinavien stod stand over for ekstremismen
                                
I 20’erne og 30’erne vandt fascismen og kommunismen frem i Europa, men aldrig for alvor i Skandinavien. Ph.d. undersøger hvorfor
 - 
                        
                            Klenodier i kælderen
                                
Syddansk Universitetsbibliotek ejer tusindvis af fine, gamle bøger. De sjældne og mest værdifulde opbevares i en særlig rara-samling, men der gøres stadig nye overr(...)
 - 
                        
                            Sportsatleter har styr på karrieren
                                
Over halvdelen af danske elitesportsudøvere har en bachelorgrad, viser undersøgelse
 - 
                        
                            Store livsspørgsmål fylder hos førstegangs-mødre
                                
Den nybagte mor er optaget af liv, død og sårbarhed – men det interesserer sundhedsvæsnet sig ikke for
 - 
                        
                            Uerfarne partier ændrer politik 
                                
Partier, der for første gang træder ind i en regering, har størst tilbøjelighed til at ændre valgprogram, viser et internationalt forskningsprojekt. De er drevet af(...)