Skip to main content
Forskningsenhed for Ortopædkirurgi

Kontakt

Den Ortopædkirurgiske Forskningsenhed
Klinisk Institut
Odense Universitetshospital, Ortopædkirurgisk Afdeling
J.B. Winsløws Vej 4, 5000 Odense C

Forskningsleder
Overlæge, ph.d., klinisk lektor, . Martin Lindberg-Larsen
Tlf.: +45 25 21 39 00
E-mail: martin.lindberg-larsen@rsyd.dk

Forskningssekretær
Louise Dyhring Petersen

Tlf.: +45 51 43 57 11
E-mail: louise.dyhring.petersen@rsyd.dk

Ortopædkirurgisk Forskningslaboratorium
J.B. Winsløws Vej 15, st.,  5000 Odense C

Professor Ming Ding
Tlf.: +45 65 41 35 98
E-mail: ming.ding@rsyd.dk

Koordinerende laborant Sara Trindkær Nissen
Tlf.: +45 65 41 45 57
E-mail: sara.trindkaer.nissen@rsyd.dk

Ganganalyselaboratoriet
J.B. Winsløws Vej 4, 5000 Odense C

Professor, Ph.d. Anders Holsgaard Larsen
Tlf.: +45 26 50 39 12
E-mail: ahlarsen@health.sdu.dk

Ulykkes Analyse Gruppen
J.B. Winsløws Vej 4, 5000 Odense C

Professor, overlæge Jens Lauritsen
Tlf.: +45 65 41 22 83
E-mail: uag@rsyd.dk

Adjungeret professor, overlæge, dr.med. Hagen Schmal
E-mail: hagen.schmal@uniklinik-freiburg.de 

Adjungeret lektor, Julie Santy-Tomlinson
E-mail: juliesanty@tomlinson15.karoo.co.uk

Sidst opdateret: 20.10.2023