Min forskning: En ph.d. fortæller
Philip Rask Lage-Hansen
Afhandlingen undersøger, hvorfor nogle mennesker med velbehandlet leddegigt stadig har smerter.
Hvad er titlen på din afhandling?
Kan uforklarede smerter ved leddegigt forklares?
På hvilket institut og/eller i hvilken forskningsenhed har du skrevet din ph.d.?
Klinisk Institut. Reumatologisk forskningsenhed OUH.
Hvem var din hovedvejleder?
Professor Torkell Ellingsen.
Hvilket spørgsmål ville du besvare med din afhandling?
Hvorfor har nogle mennesker med velbehandlet leddegigt stadig smerter?
Hvad fandt du ud af?
Smerter afspejler ikke altid gigt. Fibromyalgi kan bidrage og medføre større sygdomsbyrde.
Hvordan gjorde du det?
Jeg foretog en litteraturgennemgang, der undersøgte, hvordan smerter responderer på behandling ved leddegigt, og hvad dette har af betydning for lægens og patientens syn på den samlede behandlingseffekt.
Derudover blev gennemført en undersøgelse, hvor der blev taget prøver fra muskler og hud for at undersøge, om der er sammenhæng mellem kroniske smerter og vævsforandringer.
Endelig blev 300 patienter fulgt over 7 år med det formål at undersøge, om der er forskel i forbruget af sundhedsydelser, når man har kroniske smerter, i forhold til når man ikke har.
Hvordan kan din forskning bruges (i klinikken, samfundet etc.)?
Resultaterne viser, at smerter er et vedvarende problem ved leddegigt trods tilgængelig behandling. Det kan medføre, at læge og patient er uenige om, hvor godt behandlingen virker.
Hvis ikke smerterne adresseres korrekt, er der høj risiko for, at patienten kastes rundt i sundhedsvæsnet i søgen på forklaring.
Endelig dokumentere afhandlingen, at kroniske smerter kan have fysiologisk forklaring i ca. 50% af tilfældene.
Hvornår forsvarer/forsvarede du din afhandling?
Mandag den 19. oktober 2026.