SDU-ekspertliste til OL i Rio 2016

Udvikling af danske talenter, mentale krav

Talentudvikling, succesrige elitesportsmiljøer, sportspsykologi i elitesport
Kristoffer Henriksen, lektor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 34 97 – mobil 51 90 81 92 - privat 62 28 27 08 - khenriksen@health.sdu.dk

Mental træning, vindermentalitet, toppræstation, talentudvikling
Carsten Hvid Larsen, ekstern lektor, Institut for Idræt og Biomekanik (ekstern konsulent i Team Danmarks Sportspsykologiske Netværk)

Mobil 21 35 59 83 – privat 31 31 01 11 - chlarsen@sdu.dk

OL som event

Sponsorater og elitesport, international dopingbekæmpelse, sportsskandaler, events og frivillighed
Ulrik Wagner, lektor på Institut for Miljø- og Erhvervsøkonomi
65 50 91 63 – mobil 20 87 48 80 - uw@sdu.dk

Regionale og arbejdsmarkedsmæssige effekter af OL, herunder investering i infrastruktur og turisme
Arne Feddersen, professor, Institut for Miljø- og Erhvervsøkonomi
65 50 15 97 – mobil +49 176 20088521 - af@sam.sdu.dk Communication in English preferred

Bybranding gennem OL, sponsorater, fan-reaktioner på skandaler ved OL
Oliver Schnittka, lektor på Institut for Miljø- og Erhvervsøkonomi
65 50 42 30 – mobil +49 179 50 83 633 - oliver@sam.sdu.dk Communication in English preferred

OL gennem historien

Den internationale Olympiske Komité, forholdet mellem sport og politik
Jørn Hansen, Professor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 34 59 - mobil 60 11 34 59 - jhansen@health.sdu.dk

Thomas Skovgaard, Lektor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 34 28 - mobil 24 98 40 64 - tskovgaard@health.sdu.dk

Danmarks forhold til den olympiske bevægelse, idrættens historie
Per Jørgensen, lektor emeritus, Institut for Idræt og Biomekanik
50 51 04 24 - pjorgensen@health.sdu.dk

Olympisk religion og etniske kulturer i Olympiske Lege
Henning Eichberg, professor emeritus, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 34 94 - 22 26 49 42 -heichberg@health.sdu.dk

Menneskets fysiologi

OL-deltagernes fysiologiske grænser, deres muskelfunktioner og energiomsætning
Niels Ørtenblad, professor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 34 33 - mobil 60 11 34 33 – nortenblad@health.sdu.dk

Sports- og træningsfysiologisk ekspertise, herunder præstationsoptimering
Kurt Jensen, lektor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 34 89 - mobil 60 89 45 38 - kjensen@health.sdu.dk

Per Aagaard, professor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 38 76 - mobil 23 47 48 26 - paagaard@health.sdu.dk

Ulrik Frandsen, lektor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 30 57 - ufrandsen@health.sdu.dk

Idrætsmedicinsk ekspertise, herunder sportsskader, smerte og stress
Kirsten Kaya Roessler, professor, Institut for Psykologi
65 50 27 42 – mobil 29 46 90 70 - kroessler@health.sdu.dk

Uffe Jørgensen, professor, Klinisk Institut og overlæge, OUH
65 41 2286 - sekretær 65 41 38 89 - mobil 40 13 50 36 - uffe.joergensen@rsyd.dk

Ulrich Fredberg, adjungeret professor i idrætsmedicin.
(Tidligere formand for Superligalægeforeningen, holdlæge for AGF og diverse fodboldlandshold)
61 70 32 32 - fredberg@sportnetdoc.dk

Ewa Roos, professor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 43 31 - mobil 60 11 43 31 - eroos@health.sdu.dk

Jonas Thorlund, lektor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 38 94 - mobil 28 60 23 24 - jthorlund@health.sdu.dk

Corrie Myburgh, lektor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 35 52 – mobil 21 14 46 67 - cmyburgh@health.sdu.dk

Hjernerystelser
Jan Hartvigsen, professor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 45 22 - mobil 60 11 45 22 - jhartvigsen@health.sdu.dk

Skulderskader
Birgit Juul-Kristensen, lektor, Institut for Idræt og Biomekanik
65 50 34 12 - mobil 23 44 01 50 – bjuul-kristensen@health.sdu.dk