Kemi
Jeg vil forstå naturen – helt ned på atomniveau
Tue valgte Kemi for at kombinere teori og praksis. Han trives i det mangfoldige studiemiljø på SDU og nyder fællesskabet og den nørdede lingo blandt kemistuderende.
Da jeg gik i 3. g., begyndte jeg at overveje studie. Jeg var ikke i tvivl om, at det skulle være noget naturvidenskabeligt. Jeg gik også på mat/kemi-linjen på HTX. Jeg var til Åbent hus på SDU og også i Studiepraktik. Inden jeg traf valget, kiggede jeg på de forskellige studiers skemaer på SDU’s hjemmeside.
Jeg valgte kemistudiet, fordi det ikke kun er abstrakt, men også hands on i laboratoriet. Det, der især fanger mig, er at lære at forstå naturen og for eksempel at forstå atomers opførsel.
Da jeg startede på Kemi, blev jeg overrasket over, at vi er så mange forskellige typer. Nogle er nørdede, andre er supersociale. Jeg sætter især pris på, at vi har et fællesskab i at være kemikere. Vi har fået sådan en indforstået lingo, som jeg synes er rigtig sjov. Jeg havde heller ikke forventet at være på fornavn med vores undervisere, som jo er professorer og forskere. De er supervenlige. Jeg kan godt forestille mig selv at blive forsker, når jeg er færdig med studiet.
