
Humanistiske forskere sætter aftryk på Folkemødet – mød dem og deltag i debatten
Hvad sker der, når humanistisk forskning møder samfundsdebatten? Det kan du opleve i selskab med forskere fra Det Humanistiske Fakultet på Folkemødet på Bornholm 12.–14. juni. Med emner som digital sundhed, skolepolitik, geopolitik og bæredygtighed bringer de viden og kritiske perspektiver i spil – og inviterer publikum med i samtalen.
I en tid præget af klimaforandringer, teknologiske omvæltninger og globale spændinger er der brug for mere end løsninger – der er brug for forståelse. Når tusindvis af mennesker samles på Bornholm til Folkemødet, opstår et særligt rum for samtale, nysgerrighed og nye perspektiver, der sætter fokus på netop dét. Her kan forskerne ikke bare formidle deres viden, men også engagere sig i dialog, lytte og skabe nye forbindelser mellem mennesker, idéer og erfaringer. Det handler om, hvordan humaniora – med alle sine nuancer og dilemmaer – kan bidrage til, at vi kan forstå og håndtere tidens komplekse udfordringer.
Igen i år spænder fakultetets bidrag bredt – fra klimaforandringer og EU’s værdier til fortællingens magt og skolens fremtid. Debatemnerne rummer ikke nødvendigvis entydige svar, men netop derfor er de vigtige at diskutere. Her får du overblikket over, hvor og hvornår du kan møde forskerne – og hvorfor de glæder sig.
Skole og trivsel i spændingsfeltet mellem politik og praksis
Ane Qvortrup
"Folkemødet er en fantastisk mulighed for at diskutere, hvordan vi skaber skoler, hvor både læring og trivsel går hånd i hånd. Jeg glæder mig til at møde mennesker, der – ligesom jeg – brænder for at gøre skolen til et sted, hvor alle børn kan lykkes."
Eva Lykkegaard
”Der skrives og tales meget om unge og deres trivsel og veje igennem uddannelsessystemet. Jeg ser frem til at berige disse diskussioner med empiriske indsigter.”
- Grænser for medbestemmelse? Gymnasier og grundskolen, politisk og praktisk / Ane Qvortrup, Eva Lykkegaard & Anni Nielsen / torsdag 11:00-11:50 / F14 Folkemødets Forskningsscene / Arrangeret af Foreningen Folkemødet
- Få en bid af trivselskagen / Ane Qvortrup & Eva Lykkegaard / torsdag kl. 15:00 / F6 Telt i Havnegade / Arrageret af Praxis Fonden
- Trivsel under "LUP” / Ane Qvortrup / fredag 11:00-11:30 / Terrassen / Arrangeret af Egmont Fonden
Geopolitik og historiske brudflader
Niels Bjerre-Poulsen
"Verden er i opbrud, og det mærkes i alt fra amerikansk politik til europæisk sikkerhed. Jeg ser frem til at dele historiske perspektiver, der kan hjælpe os med at forstå nutidens kriser – og måske finde nye veje frem."
- Home Alone II / torsdag 13:45-14:30 / B3 Europa-Kommissionen / Arrangeret af Europa-Kommissionen
- Kan EU forsvare de vestlige liberale værdier? / fredag 10:00-10:50 / F6 POV International / F6 - POV International /Arrangeret af POV International
- Er USA på vej til at gå i opløsning? / lørdag 12:30-13:00 / F24 - Dagbladet Information / Arrangeret af Dagbladet Information
- Du store verden / lørdag 14:00-14:50 /F6 - POV International / Arrangeret af POV International
- I krigens skygge: Danmark, Norden og geopolitikkens genkomst / sammen med Winnie Laursen / lørdag 15:00-15:50 / G35 Københavns Universitet / Arrangeret af Københavns Universitet
Rasmus Glenthøj
"Østersøen har historisk været både samarbejdsrum og konfliktzone. Jeg glæder mig til at diskutere, hvordan fortidens erfaringer kan kaste lys over de nye spændinger i regionen – og hvordan vi kan bruge historien til at navigere i nutidens geopolitiske landskab."
- Østersøen som ”Fredens Hav” og geopolitisk kampzone / lørdag 11.00-11.50 / Folkemødets Forskningsscene / Arrangeret af Nordic Humanities Center, SDU og Foreningen Folkemødet
Bæredygtighed og dannelse
Nikolaj Elf
"Bæredygtighed er ikke kun et spørgsmål om klima – det handler også om dannelse og ansvar. Men det er ikke altid let at omsætte idealer til praksis, og netop derfor er samtalen vigtig. Jeg glæder mig til at diskutere, hvordan vi kan gøre bæredygtighed til en naturlig del af undervisningen i alle fag."
- Bæredygtighed i alle fag – hvorfor og hvordan? / lørdag 12:30-13:15 / Arrangeret af Center for Grundskoleforskning, SDU og Danmarks Lærerforening
Morten Ploug Henriksen
"Klimakrisen kræver handling – og det starter med vores vaner. Jeg ser frem til at møde folk på Folkemødet og tale om, hvordan små ændringer i hverdagen kan gøre en stor forskel, når vi gør det sammen."
- Få ændret dine klima-vaner / torsdag 13:30-16:30 / fredag 13:00-16:30 / lørdag 11:00-15:00 / B1 Engineer the Future / Arrangeret af SDU
Fortællingens magt og teknologiens dilemmaer
Anders Engberg-Pedersen
"Fortællinger former vores forståelse af verden – og de kan både åbne og lukke øjne. Jeg ser frem til at tale om litteraturens magt og ansvar, og hvorfor det er vigtigt, at vi tør stille kritiske spørgsmål til de historier, vi fortæller og lytter til."
- Kan en forfatter begå overgreb med en fortælling? / lørdag 14:00-14:50 / G35 Københavns Universitet / Arrangeret af Københavns Universitet
Anette Grønning
"Digital behandling er en del af vores hverdag, men vi mangler stadig at forstå, hvordan det påvirker relationen mellem behandler og patient. Det rejser både muligheder og dilemmaer, som vi er nødt til at tage alvorligt. Jeg glæder mig til at diskutere, hvordan vi kan bruge teknologien klogt – uden at miste det menneskelige nærvær."
- Behandling over skærmen - galt eller genialt? / torsdag 11:00-11:45 / J32 Kæmpestranden / Arrangeret af Ældre Sagen
Sådan deltager du
Du kan finde program og tidspunkter for debatterne på SDU’s hjemmeside og Folkemødets officielle platform. Flere arrangementer kommer løbende til. Alle arrangementer er åbne for publikum – og spørgsmål fra salen er mere end velkomne.
Derfor skal du tage med?
- Du får faglig indsigt i tidens vigtige samfundsdebatter.
- Du møder forskere i øjenhøjde, der brænder for at dele deres viden.
- Du bliver en del af samtalen om fremtiden – og kan selv stille spørgsmål.