Skip to main content

Ph.d.-forsvar om børn og forældres perspektiver på børns skærmbrug i fritiden

29.06.2026

Ph.d.-studerende Teresa Victoria Høy forsvarer sin ph.d.-afhandling den 30. juni 2026 på Statens Institut for Folkesundhed.

Skærme, smartphones, spil og sociale platforme fylder en stor del af de fleste børns fritid og giver samtidig anledning til en masse ambivalente følelser – både hos børn og forældre.

I sin ph.d.-afhandling har Teresa Victoria Høy undersøgt, hvordan familier med børn i alderen 9–11 år håndterer skærmbrug i hverdagen. Studiet bygger på kvalitative data fra både børns og forældres perspektiver.

Det viser, at børnene har et ambivalent forhold til skærmbrug i fritiden: På den ene side giver det ubegrænset underholdning og en følelse af selvbestemmelse, men de oplever samtidig også, at det kan være svært selv at styre. Samtidig står forældre i et krydspres mellem at sætte grænser og give plads. Mange værdsætter skærmbrug med et socialt, praktisk eller læringsmæssigt formål, men kan samtidig være bekymrede for den samlede balance mellem digitale og analoge aktiviteter i barnets fritidsliv.

Teresa Victoria Høys afhandling peger på, at denne balance ikke kun er et individuelt ansvar, men hænger sammen med bredere samfundstendenser og forventninger til familielivet.

Forsvaret finder sted på Statens Institut for Folkesundhed i København tirsdag den 30. juni kl. 14. Alle er velkomne.

Vil du vide mere?

Ph.d.-invitation