Ph.d.-studerende Elizabeth Mannion forsvarer fredag den 26. juni sin ph.d.-afhandling Exploring Variation in Intervention Effects in Childhood Obesity Prevention ved Statens Institut for Folkesundhed.
Mange indsatser, der skal forebygge overvægt blandt børn, har kun begrænset effekt, når resultaterne opgøres for hele grupper af børn. I sin afhandling har Elizabeth Mannion undersøgt, om en del af forklaringen kan være, at børn reagerer forskelligt på de samme indsatser.
Afhandlingen bygger på data fra tre tidligere studier gennemført i Danmark og Tyskland. Her har Elizabeth Mannion undersøgt, hvilke børn der har størst gavn af indsatserne, og om forskellige statistiske metoder giver forskellige svar på, hvem der profiterer mest.
Resultaterne viser, at børnenes fysiske aktivitetsniveau før indsatsen har betydning for, hvordan de reagerer på forebyggende tiltag mod overvægt. Samtidig viser studiet, at mere avancerede analysemetoder ikke nødvendigvis giver et mere nuanceret billede af forskellene mellem børnene.
En konklusion i afhandlingen er, at det kan være relevant at tage højde for børns fysiske aktivitetsniveau, når fremtidige indsatser til forebyggelse af overvægt planlægges og udvikles.
Forsvaret finder sted på Statens Institut for Folkesundhed, den 26. juni kl. 11.30.
Alle er velkomne.