Skip to main content

Physics Club på SDU den 26. november 2025

Physics Club 22. jan. 2025

Physics Club er målrettet gymnasieelever og handler denne gang om to af fysikkens store mysterier: 

  • Hvordan kan vi forstå og kontrollere lys?
  • Hvordan kan vi opdage det usynlige mørke stof, der udgør det meste af universet?

Vi skal høre to foredrag

Fysikken bag lys – hvorfor er himlen er blå, og hvorfor er internettet hurtigere end en sms?

Line Jelver, postdoc ved forskningscentret POLIMA, SDU, fortæller om lysets hemmeligheder –  fra de grundlæggende fysiske love til den nyeste nanoteknologiske forskninger, der kan styre og indfange lys. Undervejs ser vi, hvordan denne viden kan bruges til alt fra lynhurtige computere til nye typer af kræftbehandling.

Making the invisible visible: unveiling the nature of dark matter

Manuel Meyer, lektor på Fysik, SDU, fortæller om det mystiske mørke stof, som universet er fyldt af. Det mørke stof er fem gange mere udbredt end alt det stof, vi selv er lavet af – og alligevel kender vi ikke dets natur.

I foredraget fortæller Manuel, hvordan forskere bruger banebrydende teknologi som kvantesensorer til at forsøge at gøre mørkt stof “synligt” i laboratoriet. Målet er at finde helt nye fundamentale byggesten i naturen. Foredraget er på engelsk.

I løbet af aftenen holder vi en pause, hvor vi serverer sandwich og laver nogle deomstrationsforsøg. 

Program

(med mulighed for små ændringer)

 Kl. 16.45-17.00 Ankomst til lokale U300
 17.00-17.45 Foredrag ved Line Jelver
 17.45-18.00 Pause med sandwich, spørgsmål og demonstrationsforsøg
 18.00-18.45 Foredrag ved Manuel Meyer
 18.45-19.15 Præsentation af vores andre fysik-tilbud for gymnaiseelever
 19.15-19.30 Evalueringer og tak for i aften

Invitationen til arrangementet finder du her

 

Tilmelding

Du tilmelder en gruppe, dig selv eller din klasse ved at skrive til Sophie Lund Wagner på sowag21@student.sdu.dk.

I emnefeltet skriver du: "Physics Club, 26. november, tilmelding".

I mailen skriver du navn, antal, gymnasium/tilhørsforhold og evt. ønsker til mad (fx vegetar, allergi).

Sidste tilmelding den 15. november 2025 kl. 12:00.

Tid og sted

Physics Club finder sted den 26. november kl. 17.00-19.30 i lokale U300 på Syddansk Universitet, Campusvej 55, 5230 Odense.

Find lokalet her

Download invitation her

Du er velkommen til at dele invitationen, som du kan downloade her.

Find invitationen her

Om oplægsholderne

Line Jelver

Line Jelver, postdoc ved forskningscentret POLIMA, SDU, arbejder med fysik helt ned på atomart niveau. Hun har særlig viden om, hvordan stoffer og materialer opfører sig, når man ser på deres struktur (faststof-fysik), og hvad der sker i grænsefladerne mellem forskellige materialer. Hun bruger avancerede computerberegninger til at forudsige og forstå, hvordan materialer opfører sig.


Et af hendes forskningsområder er såkaldte ikke-lineære optiske fænomener. Det betyder kort fortalt, hvordan lys kan ændre sig på overraskende måder, når det passerer gennem bestemte materialer.

Hun er særligt optaget af 2D-materialer. Det er materialer, der kun er ét atomlag tykke. Selvom de er ekstremt tynde, kan 2D-materialer have helt unikke egenskaber, som forskere undersøger for at finde nye anvendelser i fremtidens teknologi.

Lige nu arbejder Line med at forstå, hvordan ikke-lineære optiske fænomener opstr i nanobånd (smalle strimler af 2D-materialer) og i materialer bygget op af flere forskellige 2D-lag oven på hinanden (heterostrukturer). Denne forskning kan på længere sigt være vigtig for udviklingen af ny elektronik og optisk teknologi.

Manuel Meyer 

Manuel Meyer, lektor i fysik, arbejder med et af de helt store mysterier i fysikken: mørkt stof, som udgør over 80 % af alt stof i universet, men vi ved stadig ikke, hvad det egentlig består af. Han leder efter nye, endnu uopdagede partikler, der kan være byggestenene i dette mystiske stof – både gennem avancerede laboratorieeksperimenter og ved at studere ekstreme objekter ude i rummet.

I laboratoriet er Manuel og hans forskergruppe med til at udvikle en ekstremt følsom kvantesensor, der kan registrere enkeltfotoner (de mindste lysenheder) ved meget lave temperaturer. Denne sensor skal bruges i det internationale eksperiment ALPS II (Any Light Particle Search II). Her forsøger forskere at opdage såkaldte axioner – hypotetiske partikler, som kan være en del af mørkt stof – ved hjælp af et “lys-der-skinner-gennem-væggen”-eksperiment.

Sidst opdateret: 09.10.2025