Skip to main content

Unge har fået sværere ved at købe tobak i butikker, men køber nu på sociale medier

01.04.2025

Mindreåriges køb af cigaretter og e-cigaretter i kiosker er faldet markant siden 2020 og er nu halveret. Skærpet kontrol med ID og aldersgrænser ser ud til at have effekt. Samtidig viser nye tal, at flere unge i stedet skaffer tobaks- og nikotinprodukter via sociale medier eller fra venner.

Det fremgår af en ny undersøgelse fra Statens Institut for Folkesundhed, der har set nærmere på unges adgang til tobaks- og nikotinprodukter.

§RØG-undersøgelsen bygger på svar fra mere end 10.000 unge i alderen 15-29 år, der i november 2024 blev spurgt, om det er blevet lettere eller sværere at købe tobaks- og nikotinprodukter i kiosker, supermarkeder og tankstationer det seneste år.

Tallene viser, at færre mindreårige formår at købe cigaretter og e-cigaretter i fysiske butikker, hvilket tyder på, at den øgede kontrol med aldersgrænser virker.

Samtidig finder flere unge alternative veje til at få fat i produkterne.

Vil du vide mere?

Ugens tal