Skip to main content

Bevilling skal gøre det lettere at håndtere etiske dilemmaer i demensplejen

09.10.2025

Forskningsleder og lektor Sigurd Lauridsen fra Statens Institut for Folkesundhed og professor Somogy Varga fra Aarhus Universitet har netop modtaget en bevilling fra Danmarks Frie Forskningsfond på over syv millioner kroner.

Mange både pårørende og plejepersonale i den kommunale demenspleje oplever, at hverdagen er fuld af svære etiske valg, som de ofte står alene med: Skal man sige sandheden, selv når det gør ondt? Hvornår bør man respektere et menneske med demens´ ønsker, for eksempel om at køre bil, og hvornår må man tilsidesætte dem af hensyn til for eksempel deres og andres sikkerhed?

Med bevillingen fra Danmarks Frie Forskningsfond skal Sigurd Lauridsen og Somogy Varga stå i spidsen for forskningsprojektet NEEDS. Målet med forskningsprojektet er at udvikle en praktisk metode, som gør det lettere at tage fælles, etisk forsvarlige beslutninger i plejen – på tværs af kulturer, værdier og fagligheder.

Samtidig håber forskerne, at indsatsen kan mindske den moralske stress og usikkerhed, som mange omsorgspersoner til folk med demens oplever.

Gennem interviews, feltstudier og samtaler undersøges, hvordan plejepersonale og pårørende håndterer etiske dilemmaer i deres daglige arbejde med mennesker med demens – og der udvikles en ny forståelse af "delvis autonomi" – altså idéen om, at mennesker med fremskreden demens fortsat kan have ønsker og værdier, der bør inddrages, selv når deres sygdom udvikler sig.

Udover Sigurd Lauridsen og Somogy Varga vil forskergruppen omfatte en ph.d.-studerende og en post doc samt professor Kate Irving fra Dublin City University. Projektet gennemføres i samarbejde med den private virksomhed Hjemmehjælpen.

Projektet løber frem til 2029 og vil blandt andet munde ud i konkrete redskaber og publikationer.