Skip to main content

Projekter med direkte patientkontakt i FAM

Projekter fra Akut Medicinsk Forskningsenhed

INDEED

Stefan Posth, E-mail: Stefan.Posth@rsyd.dk

 FAM akutlægebil-udrykning til plejehjem i Odense Kommune

Claus-Henrik Rasmussen, E-mail: claus.henrik.rasmussen@rsyd.dk

Diagnostic accuracy of deep venous, lung, cardiac, and multiorgan ultrasound in suspected pulmonaly embolism 

Stefan Posth, E-mail: Stefan.Posth@rsyd.dk

Diagnostic accuracy of ultra-low-dose CT of the chest in an emergency department

Stefan Posth, E-mail: Stefan.Posth@rsyd.dk

 Musik i den akutte præoperative sygepleje

Christina Østervang, E-mail: Christina.Oestervang@rsyd.dk

Tidlig opsporing af delirium og non-farmakologisk behandling af patienter med delirium på FAM-OUH

Lise Rekvad, E-mail: lise.rekvad@rsyd.dk

 

Point of care ultralyd af akutte patienter med feber, hypotermi eller mistanke om infektion i en dansk akutafdeling

Stefan Posth, E-mail: Stefan.Posth@rsyd.dk

 

Andre projekter

Sektorovergang fra FAM OUH til rehabiliteringscenter
Anton Pottegård (apottegaard@health.sdu.dk)

 

(PÅ HOLD) Skandinavisk retningslinje for håndtering af minimalt til moderat hovedtraume hos børn – et valideringsstudie (SHIPP study)

Christina Rosenlund, E-mail: christina.rosenlund2@rsyd.dk

Kan kønshormoner og fysiologisk arousal forklare, hvorfor kvinder dobbelt så ofte som mænd udvikler PTSD efter alvorlige ulykker?
Lonnie Froberg, E-mail: Lonnie.froberg@rsyd.dk


Sidst opdateret: 28.07.2021