Menu

Om os

Projektetgruppen

 

Følgeforskningsprojektet gennemføres af en række forskere fra det uddannelsesvidenskabelige fagområde ved Institut for Kulturvidenskaber på Syddansk Universitet. Gruppen af forskere er nationalt førende inden for gymnasieforskning, og har mange års erfaring med forskning i reformer og reformeringsprocesser i gymnasiet samt forskning i de enkelte fokuseringer i projektet. 
(Læs mere om fokuseringerne her )

 

 

Projektledelse

Ane Qvortrup

Lektor, Ph.d. i uddannelsesvidenskab

anq@sdu.dk

Camilla Kølsen Petersen

Lektor, Ph.d.

ckp@sdu.dk

Nikolaj Frydensbjerg Elf

Lektor, Ph.d.

nfe@sdu.dk

 

Forskergruppe

Ellen Krogh

Professor, ph.d. 

Ellen.krogh@sdu.dk 

Torben Spanget Christensen

Lektor, ph.d.

Torben.christensen@sdu.dk

Peter Hobel 
Lektor, ph.d. 
Peterhobel@sdu.dk

Tina Høegh

Lektor, ph.d. 

thoegh@sdu.dk

Anke Piekut

Adjunkt, ph.d. 

anke@sdu.dk

Peter Henrik Raae

Lektor, ph.d. 

phr@sdu.dk

Lilli Zeuner 
Lektor, ph.d. 
zeuner@sdu.dk

Tascha Brandt Schøsler
Videnskabelig assistent, cand.mag. pæd.
Tascha@sdu.dk

Sekretariatsbistand

Christina Bruun Levinsen

Sekretariatsleder, cand.mag 

cbl@sdu.dk

Louise Lund

Studiesekretær 

lund@sdu.dk

 

 

Referencegruppe

Med henblik på løbende dialog og vidensudveksling er der nedsat en referencegruppe med følgende deltagere, der følger projektet igennem de fire år:

 

  • Pernille Brøndum Rasmussen, Rektor for Nordvestsjællands HF og VUC
  • Dinna Balling, Rektor for Horsens HF og VUC
  • Søren Hvarregaard, Rektor for Midtfyns Gymnasium
  • Kirsten Overgaard Bach, Vicedirektør for HHX og STX på KNord
  • Ivar Ørnby, Uddannelsesdirektør for HHX og STX på KNord
  • Dorthe Wang, Uddannelsesdirektør for HHX og STX på KNord
  • Annette Nordstrøm Hansen, Forman for GL
  • Gitte Grønnemose Butler, Uddannelseschef for GL
  • Anne Jensen, Institutleder for Institut for Kulturvidenskaber, Syddansk Universitet

Vi samler statistik ved hjælp af cookies for at forbedre brugeroplevelsen. Læs mere om cookies

Acceptér cookies