Skip to main content

Entreprenørskab og Organisation

Forskningens fokus og genstandsfelt

Forskningsgruppen 'Entreprenørskab og Organisation' fokuserer på dannelsen, evalueringen og organiseringen af nye muligheder i regi af nye som eksisterende virksomheder og organisationer. Ofte er vi interesseret i organisatoriske og sociologiske forståelser af, hvordan startups, virksomheder og organisationer danner, udvikler og ændrer sig - individuelt såvel som gennem samarbejde med andre. I genstandsfeltet ’spirende iværksætteri’ fokuserer vi f.eks. på opstartsbeslutninger og -processer samt tidlig vækst. I genstandsfeltet ’entreprenørskab i virksomheder’ fokuserer vi f.eks. på hvordan forskellige typer af innovationer, såsom produkt, proces, service og strategisk fornyelse, sker. Og i genstandsfeltet ’SMV’er’ fokuserer vi på de organisatoriske og ledelsesmæssige udfordringer, SMV'er oplever når de vækster eller ændres.

 

Forskningsgruppeleder

Lektor Majbritt Rostgaard Evald.

 

Gruppemedlemmer

Fornavn

Efternavn

Stilling

Telefon

Mail

Anders Haug Lektor 65501350 adg@sam.sdu.dk
Daniela Maresch Lektor
maresch@sam.sdu.dk
Emma Perriton Postdoc 65503817 perriton@sam.sdu.dk
Jens Smed Rasmussen Studieadjunkt 65501384 jsm@sam.sdu.dk
Jesper Piihl Lektor og Viceinstituleder for Uddannelse 65501359 jpi@sam.sdu.dk
Jesper Raalskov Adjunkt 65501372 raalskov@sam.sdu.dk
Josephine Gaza Postdoc 65501751 gaza@sam.sdu.dk
Kent Adsbøll Wichstrøm Lektor 65501365 kwj@sam.sdu.dk
Kim Klyver Professor 65501463 kkl@sam.sdu.dk
Majbritt R. Evald Lektor og Forskningsgruppeleder 65501315 mre@sam.sdu.dk
Marianne Storgaard Lektor 65501394 mars@sam.sdu.dk
Martin Senderovitz Lektor 65509162 mse@sdu.dk
Mette Søgaard Nielsen Lektor 65501479 mesn@sam.sdu.dk
Mustafa Khalil Mahmood Adjunkt
mustafa@sam.sdu.dk
Poul Rind Christensen Professor Emeritus 65507541 rind@sam.sdu.dk
Simon Jebsen Lektor 65501748 simonf@sam.sdu.dk
Steen Thielsen Studielektor 65501464 stt@sam.sdu.dk
Steffen Paust Ph.d.-studerende 65507539 paust@sam.sdu.dk
Suna Løwe Nielsen Lektor 65501468 sso@sam.sdu.dk
Suphitcha Ek-uru Ph.d.-studerende 65502802 suek@sam.sdu.dk
Thomas Schøtt Lektor Emeritus 65501458 tsc@sam.sdu.dk
Torben Bager Professor Emeritus 65501391 tob@sdu.dk

Sidst opdateret: 19.05.2022