Menu

Hvem kan hjælpe

Faglig vejleder

Din faglige vejleder kan hjælpe dig med spørgsmål, der retter sig mod dit eget studie. Er de fag som jeg har fundet på et andet universitet relevante for lige netop din uddannelse? Hvordan skriver jeg en ansøgning til studienævnet? mv. Tag kontakt til din faglige vejleder på dit studie og få svar på dine spørgsmål.  

Det Internationale Kontor

Det SDU Internationalpå SDU har stor erfaring med at vejlede og udsende studerende på udlandsophold. På det Internationale Kontor kan du få råd og vejledning om SDUs udvekslingsaftaler, selvarrangeret udlandsophold, stipendiemuligheder, sprogtests, visum og helt generelt råd om hvad du skal overveje før, under og efter et udlandsophold. Derfor er det en god idé at kigge forbi det Internationale Kontors hjemmeside, eller besøge dem i deres åbningstid på kontoret (find vej).

SU-kontoret

SU-kontoret kan hjælpe dig med regler og krav for udlandsophold ift. din SU og i forbindelse med at få udlandsstipendium ved selvarrangerede ophold. Få mere information om SU i udlandet på www.su.dk under ”SU i udlandet”.

International Committee på Institut for Idræt og Biomekanik

IOBs "International Committee" arbejder bl.a. med udvikling af udvekslingsaftaler for studerende og for ansatte ved IOB, med fælles uddannelsesprogrammer og netværk indenfor biomekanik, Idræt og sundhed, kiropraktik og fysioterapi. IOBs International Committee består af:

Thomas Skovgaard (formand) - tskovgaard@health.sdu.dk
Charlotte Dickmeiss (sekretær) - cdickmeiss@health.sdu.dk
Karsten Froberg (medlem) - kfroberg@health.sdu.dk
Cornelius Myburgh (medlem) - cmyburgh@health.sdu.dk
Paolo Caserotti (medlem) - PCaserotti@health.sdu.dk
Camilla Marie Larsen (medlem) - cmlarsen@health.sdu.dk

Det Sundhedsvidenskabelige Fakultetet - Uddannelse og Kvalitet

I afdelingen for Uddannelse og Kvalitet (U&K) på det Sundhedsvidenskabelige Fakultet administreres klinik og ophold i udlandet for medicinstuderende. Kontaktpersonerne på fakultetet er: 

Andreas Stokke - International Koordinator

Thomas Henriksen - Klinikophold

Vi samler statistik ved hjælp af cookies for at forbedre brugeroplevelsen.  Læs mere om cookies

Acceptér cookies