Fagreferenter

Universitetsbiblioteket har i lighed med de øvrige danske videnskabelige biblioteker ansat fagspecialister (fagreferenter), som kan være seniorforskere eller akademisk uddannede forskningsbibliotekarer. Fagreferenterne har bl.a. ansvaret for at udvikle bibliotekets bog- og tidsskriftbestand på de enkelte fagområder.

Fagreferenterne modtager meget gerne forslag om køb af nye bøger eller anskaffelse af nye tidsskriftstitler. Hvis det drejer sig om nye tidsskriftstitler dog gerne ledsaget af en kort begrundelse.

 

Fag/Område

Titel/navn og e-mail

Telefon

Humanistiske fag:

Audiologopædi

Cand.scient. Lasse Østengaard
lasseoestengaard@bib.sdu.dk
Vedr. tekniske hjælpemidler:
Cand.scient. Anita Thiesen
alt@bib.sdu.dk
Vedr. sprog:
Ph.d., Cand.mag. Mette Bruus
metteb@bib.sdu.dk

6550 7342

 

6550 2621

 

 

6550 2657

Bog- og Bibliotekskundskab

Bibliotekar Iben Fisker Sørensen
ifs@bib.sdu.dk

6550 1432

Designkultur

Bibliotekar Lena Wiborg
lena@bib.sdu.dk

6550 1433

Engelsk / Lingvistik / Litteraturvidenskab

Ph.d., Cand.mag. Mette Bruus
metteb@bib.sdu.dk

6550 2657

Nordisk / Litteraturvidenskab

Cand.mag. Kamilla Jensen Husen
kamillajh@sdu.dk

6550 7134

Filmvidenskab / Journalistik/ Medievidenskab

Cand.comm. Lotte Thing Rasmussen
ltr@bib.sdu.dk

6550 2625

Geografi / Old / Religion / Tysk

Cand.mag. Jakob Holck
holck@bib.sdu.dk

6550 7601

Historie

Cand.mag. Mogens Kragsig Jensen
mogens.k@bib.sdu.dk

6550 2685

Kunsthistorie / Musikvidenskab

Cand.mag. Anne Helle Jespersen
ahj@bib.sdu.dk

6550 1262

Pædagogik

Bibliotekar Anne-Marie Hybschmann
amhy@bib.sdu.dk

Cand.it. Kirstin Remvig
kirstin@bib.sdu.dk

6550 1617

 

 

6550 9255

Romansk

Dr.phil. Jørn Schøsler
joern@bib.sdu.dk

6550 2656

Naturvidenskab:

Astronomi

Ph.d., Bibliotekschef Bertil F. Dorch
bfd@bib.sdu.dk

6550 2610

Biologi / Bioteknologi / Cellebiologi / Datalogi

Cand.scient. Anita Thiesen
alt@bib.sdu.dk

6550 2621

Farmaci / Kemi

Cand.scient. Katrine Astrup Jacobsen
kaasja@bib.sdu.dk

6550 8749

Fysik / Matematik

Ph.D., M.Sc. Daniella Bayle Deutz
dbd@bib.sdu.dk

6550 4264

Teknik

Bygning-, maskin- og produktionsteknik

Ph.D., M.Sc. Daniella Bayle Deutz
dbd@bib.sdu.dk

6550 4264

Teknik / Ingeniørvidenskab/ Kemiteknik / Bioteknologi / Miljøteknologi

Cand.scient. Katrine Astrup Jacobsen
kaasja@bib.sdu.dk

6550 8749

Robotteknologi / Elektronik

Ph.d., M.Sc., M.A., Evgenios Vlachos
evl@bib.sdu.dk

6550 9486

Sundhedsvidenskab:

Anatomi / Biomekanik / Fysiologi / Fysioterapi

Cand.scient. Lasse Østengaard
lasseoestengaard@bib.sdu.dk

6550 7342

Folkesundhed / Idræt

Ph.d., Cand.scient. Anne Faber Hansen
annefaber@bib.sdu.dk

6550 7532

Medicin

Ph.d., Cand.scient. Mette Brandt Eriksen
mette_e@bib.sdu.dk

6550 8355

Psykologi

Bibliotekar Merete Marbjerg,
meretem@bib.sdu.dk

6550 2634

Samfundsvidenskab:

Designøkonomi

Bibliotekar Lena Wiborg

lena@bib.sdu.dk

6550 1433

Erhvervsøkonomi

Bibliotekar Gitte Bach

giba@bib.sdu.dk

6550 1431

Jura

Cand.mag. Line Laursen,

linel@bib.sdu.dk

6550 9206

Sociologi

Ph.d., Cand.scient. Anne Faber Hansen

annefaber@bib.sdu.dk

6550 7532

Statskundskab

Ph.d., Cand.scient.bibl Dorte Drongstrup

dh@bib.sdu.dk

6550 7618

Økonomi / Generel Samfundsvidenskab

Ph.d. Lone Bredahl Jensen

lbredahl@bib.sdu.dk

6550 2655

Vi samler statistik ved hjælp af cookies for at forbedre brugeroplevelsen. Læs mere om cookies

Acceptér cookies