Menu

H.C. Andersen Centret

H.C. Andersen Centret bedriver forskning på højeste internationale niveau, og det er målet at udvikle nye litteratur-, kultur- samt formidlingsvidenskabelige tilgange til H.C. Andersen og til Andersens samlede kunstnerværk.

H.C. Andersen Centret danner hjemsted for samarbejder med internationale og danske forskere, kulturformidlere samt andre relevante og seriøse aktører på området.

Medarbejdere på H.C. Andersen Centret

Videnskabeligt personale

Centerleder:
Professor Johs. Nørregaard Frandsen
Telefon: +45 6550 3436
Mobil: +45 6011 3436
E-mail: jnf@sdu.dk

Professor Jacob Bøggild
Telefon: +45 6550 4457
E-mail: jaboe@sdu.dk

Lektor Anne Klara Bom
Telefon: +45 6550 4598
E-mail: akbom@sdu.dk

Postdoc Ane Grum-Schwensen
Telefon: +45 6550 4193
E-mail: agrum@sdu.dk

Postdoc Mads Sohl Jessen
Telefon: +45 6550 9575
E-mail: msohl@sdu.dk

Postdoc Wenjie Li
Telefon: +45 6550 4868
E-mail: wenjie@sdu.dk

Postdoc Bo Ling
E-mail: ling@sdu.dk

Ph.d.-stipendiat Torsten Bøgh Thomsen
Telefon: +45 6550 8335
E-mail: tbt@sdu.dk

Ph.d.-stipendiat Sofie Korsgaard Stobberup
Telefon: +45 6550 1027
E-mail: sofies@sdu.dk

Ph.d.-stipendiat Ejnar Askgaard
Telefon: +45 6550 3067
E-mail: askgaard@sdu.dk

Administration

Centeradministrator
Anya Aarenstrup
Telefon: +45 6550 4062
Mobil: +45 2498 4217
E-mail: anaa@sdu.dk

Gæsteforskere

- Professor Klaus Müller-Wille: klaus.mueller-wille@ds.uzh.ch

- Professor Karin Sanders: ksanders@berkeley.edu

- Postdoc Wenjie Li, Telefon: +45 6550 4868, E-mail: wenjie@sdu.dk

H.C. Andersen Centret har sin egen hjemmeside: klik her for at gå til siden

Vi samler statistik ved hjælp af cookies for at forbedre brugeroplevelsen.  Læs mere om cookies

Acceptér cookies