Kandidater fra cand. merc. aud. vinder Danica-prisen for tredje år i træk
30.000 kroner og masser af prestige fulgte med da to kandidater fra cand. merc. aud. studiet i Kolding modtog Danica-prisen for bedste afhandling
I deres vinderprojekt undersøger Rikke Bonde Andersen og Thomas Hjøllund Jensen revisors dømmekraft, når han eller hun skal indsamle beviser til en revision.
Undersøgelsen er baseret på stikprøver, og den viser at revisorer er subjektive og at de i et vist omfang afviger fra revisionsstandarderne.
Dommerpanelet, der består af professorer, forskere og statsautoriserede revisorer, har i deres bedømmelse lagt vægt på, at emnet er aktuelt, at der har været anvendt en spændende og utraditionel indfaldsvinkel, og at problemstillingen er relevant og præcis.
Syddansk Universitet i Kolding gav Rikke Bonde Andersen og Thomas Hjøllund Jensen karakteren 12 for deres afhandling.
08.09.2010
Tilbage til nyhedsoversigten