Center for Koldkrigsstudier ved Syddansk Universitet og Langelands Museum har indgået et partnerskab om udviklingen af Koldkrigsudstillingen ved Langelandsfortet.
Samarbejdet skal styrke formidlingen og udforskningen af den kolde krig. Og udvikle Langelandsfortet som en national og international udkigspost til historien.
- Vi har i vores forskning lagt vægt på forholdet til vores nabolande i Østersøen, og hvilke interesser de har haft i at udspionere og infiltrere Danmark. Langelandsfortet er en væsentlig del af den historie, og derfor har et samarbejde store perspektiver for udforskning og formidlingen af vores nærmeste fortid, siger lektor Erik Kulavig, der er leder af Center for Koldkrigsstudier på SDU.
Langelandsfortet, der blev opført i 1952, var i årtier en vigtig brik i forsvaret af Danmark mod en invasion fra Warszawapagtlandene. Det ligger ved indsejlingen til Storebælt og overvågede derfor trafikken ud og ind af Østersøen.
Det danske forsvar lukkede fortet i 1990’erne, da den kolde krig var slut, men i 1997 genåbnede det som et museum, der fortæller historien om Danmark under den Kolde Krig.
Udstillingen kan ses i de oprindelige anlæg, der består af bunkers, kanon- og antiluftskytsstillinger.
Museet byder blandt andet på et svenskbygget Drakenfly, et sovjetisk MIG 23 jagerfly, ubåden ”Springeren” samt minestrygeren ”Askø”. Det har har et årligt besøgstal på godt 40.000.
De to nye samabejdspartnere arbejder aktuelt på at skaffe udstillingen ”Fjenden er den anderledes tænkende” til Danmark. Den er udviklet af Stasi-arkiverne i Berlin og sætter fokus på livet bag jerntæppet. Det vil være første gang udstillingen bliver vist uden for Tyskland. På længere sigt er det tanken at udbygge samarbejdet i fælles forskningsprojekter.
Yderligere oplysninger:
Lektor Erik Kulavig, Center for Koldkrigsstudier, tlf. 65 50 34 15
Adjunkt Thomas Wegener Friis, Center for Koldkrigsstudier, tlf. 65 50 22 68, mobil 25 67 63 80
Center for Koldkrigsstudier opstod på Syddansk Universitet i 2006 med det formål at samle danske og udenlandske forskere inden for området. Centeret har siden været vært for internationale konferencer, udgivet flere bøger og videnskabelige artikler samt taget del i den offentlige debat om den nyeste historie.