Netværk for forskere og erhvervsliv holder seminar i Vejle om forandringskommunikation
Forandringer kan være nødvendige – ikke mindst i en krisetid, hvor mange virksomheder må se i øjnene, at det, de plejer at gøre, ikke længere er godt nok. Men det kan være svært at frigøre sig fra fastlåste opfattelser af virksomheden, og i de tilfælde kan storytelling være et vigtigt redskab til forandring.
Netværk for Corporate Storytelling,Syddansk Universitet, sætter derfor fokus på Fortællinger og Forandringer på deres årlige seminar, som holdes i Spinderihallerne i Vejle den 8. oktober.
Forskere møder erhvervsliv
Netværket, der er et forum for forskere og erhvervsliv, får besøg af en række eksperter, som vil dele deres perspektiver på fortællingens rolle i forandringsprocessen, blandt andet John Lassen, der er partner i arkitektfirmaet Schmidt, Hammer og Lassen, Michael Dyrby, der er nyhedschef på TV2, og Georg Mester der er Visitor Relations Manager på Danfoss.
Yderligere oplysninger kan fås på netværkets hjemmeside www.sdu.dk/ncs/arrange og hos netværkets formand Cindie Maagaard, Institut for sprog og kommunikation på Syddansk Universitet, telefon 65 50 31 59.
28.09.2009
Tilbage til nyhedsoversigten