Stephen Denning, en af verdens førende business-storytellere, kommer til Kolding fredag den 3. oktober. Han er hovedtaler på seminaret ”Management by Stories”, som holdes på Koldinghus. Her vil Denning tale om, hvordan man kan lede ved hjælp af storytelling.
Det er Network for Corporate Storytelling, der har skaffet den internationale kapacitet til Danmark. Netværket er startet af Center for Narratologiske Studier på Syddansk Universitet i Kolding, og der er tale om et forum, som bringer forskere og erhvervsfolk sammen for at udveksle erfaringer og nye ideer inden for organisationskommunikation.
Udover Denning har netværket inviteret storyteller Svend-Erik Engh og en række universitetsforskere til at holde oplæg om lederskab og storytelling.
Stephen Denning var i mere end 30 år ansat i Verdensbanken, og der blev han opmærksom på storytelling som redskab til at igangsætte og skabe forandringsprocesser i organisationer.
Dennings internationale berømmelse skyldes ikke mindst, at det på få år – ved hjælp af storytelling - lykkedes ham at omforme den store, tunge og forandringsfjendtlige verdensbank til en af verdens førende vidensdelende organisationer.
- Kommunikation har vist sig at have stor betydning for bundlinjen. Fortællinger er ikke alene en yderst effektiv kommunikationsform, men ligeledes en god måde at konkretisere abstrakte begreber på såsom virksomhedens værdisæt, identitet og kultur. Derudover kan fortællingen anvendes som en måde, hvorpå virksomheden kan gøre sig selv mere attraktiv både over for nuværende og kommende medarbejdere, mener Denning.
Siden den australske storyteller-guru forlod Verdensbanken i 2000, har han været efterspurgt som forfatter, rådgiver og taler. Dennings seneste bog ”The Secret Language of Leadership” opnåede således at komme på flere internationale lister over de bedste business-bøger i 2007.
Flere oplysninger på www.sdu.dk/narratologi/storytelling og hos Cindie Maagaard, Institut for Sprog og Kommunikation, tlf. 65 50 31 59, mail: cindiem@language.sdu.dk Hun er formand for Network for Corporate Storytelling.
25.09.2008
Tilbage til nyhedsoversigten