Erhvervsmanden Lars Stig Møller er per 5. januar tiltrådt en stilling som leder af Syddansk Universitets Forskerservice. Her bliver hans job blandt andet at sikre, at forskningsresultater, ny viden og kommercielle forretningsmuligheder spiller sammen.
- Jeg skal sørge for, at der kommer endnu flere gode aftaler om at kommercialisere universitets opfindelser og produkter. Min ambition er at Syddansk Universitet bliver verdens bedste på techtrans-området, siger Lars Stig Møller.
Den 46-årige erhvervsmand bringer en lang række kompetencer og erfaringer med sig fra det private erhvervsliv. Han kommer fra en stilling som investeringschef ved InnovationMidtVest i Herning.
Han er uddannet revisor med erhvervs- og skatteret fra CBS og har senere gennemført en international lederuddannelse på MBA niveau i Danisco koncernen, hvor han var økonomi- og projektansvarlig i Danisco Foods i 10 år.
Desuden har han arbejdet for Emergent Genetics, herunder været direktør for L. Dæhnfeldt A/S, med ansvar for divisionering, internationalt samarbejde samt køb og salg af udviklingsprojekter og forretningsområder.
Privat er han far til to voksne børn og bosiddende i Kerteminde, hvor hans kone er lærer.
I sin fritid arbejder han på at lokke store musiknavne til Kerteminde - som formand for den kultur- og musikfremmende forening ”Musikken”.
05.01.2009
Tilbage til nyhedsoversigten