Professor David Needham på vej til Syddansk Universitet
Syddansk Universitet er blandt dem, som Danmarks Grundforskningsfond netop har betænkt i sit Niels Bohr Professor program.
Det betyder, at professor David Needham (Department of Mechanical Engineering and Material Science, Duke University, USA) de næste fem år skal tilbringe mindst halvdelen af sin arbejdstid ved SDU. David Needham forsker i lægemidler mod kræft og har i adskillige år samarbejdet med danske forskere.
Niels Bohr programmet har til formål at berige danske forskningsmiljøer med førsteklasses forskere fra udlandet.
- Vi håber med dette program at kunne styrke den internationale dimension i en række i forvejen meget stærke forskningsmiljøer og skabe en øget dynamik og vekselvirkning med forskningsmiljøer i udlandet, siger Klaus Bock, der er formand for Danmarks Grundforskningsfonds bestyrelse.
I alt tildeler Danmarks Grundforsknings-fond seks nye Niels Bohr professorer til universiteter i landet.
14.06.2012
Tilbage til nyhedsoversigten