Rektor Jens Oddershede tager mandag kl. 10 første spadestik til et usædvanligt byggeri, der adskiller sig markant fra andre universitetsbyggerier, både herhjemme og i udlandet.

Det nye hus skal ikke blot være daglig arbejdsplads for idræts- og sundhedsforskere, Det skal også være åbent for idrætsfolk, ældre, børn, handicappede og andre, der enten er med i forskningsprojekter eller skal klædes på med den nyeste viden inden for idræt og sundhed.
Det kan være skoleelever, som skal i testes i fitnessmaskiner, så forskerne kan få mere at vide om danske børns sundhedstilstand. Eller patienter, der har fået indopereret en helt ny type kunstige knæ og derfor skal følges nøje i genoptræningen for at se, om den nye type rent faktisk er bedre end de gamle. Eller et basketballhold - bestående af kørestolsbrugere – der gerne vil optimere deres træning, så de kan blande sig i medaljejagten i internationale turneringer.
Forskerne vil under overskriften ”Active living” dels fokusere på det enkelte menneskes sundhed, dels på, hvordan vi indretter vores omgivelser – cykelstier, grønne parker – så vi får mulighed for at leve et aktivt og sundt liv.
Fitness og genoptræning
- Vi lægger vægt på tværfaglig forskning, hvor idrætsforskere, læger, fysioterapeuter, kiropraktorer, byplanlæggere, idrætsklubber, patientforeninger m.m. kan inspirere og rådgive hinanden, så der skabes sammenhæng i den viden og de indsatser, der kan være med til at give så mange som muligt et aktivt liv, siger Jørgen Povlsen, som er institutleder for Institut for Idræt og Biomekanik.
Det 40 år gamle institut har inden for de sidste 5-6 år oplevet en voldsom vækst, og det er årsagen til nybyggeriet, som skal ligge på Campus Odense mellem universitetet og B1913s baner. Bygningen er tegnet af arkitektfirmaet Dall Lindhardtsen.
Med 3800 kvadratmeter i tre etager får instituttet et fitnesscenter, et gang- og bevægelseslaboratorium, et laboratorium for leg og velfærdsteknologi, en tværfaglig forskningsklinik, en genoptræningssal, samtalerum og kontorer. Der bliver ambulanceadgang og sengeelevator, så sengeliggende patienter kan indgå i forsknings- og udviklingsprojekter.
Rulleskøjter og parkour for alle
Og det er ikke kun selve huset, der kommer til at adskille sig fra mere traditionelle universitetsbyggerier. Der lægges gummiasfalt rundt om bygningen, så der også her bliver muligheder for fysiske aktiviteter, og universitetet vil inddrage sit lettere forældede atletikstadion i de nye Active living-aktiviteter.
Der kan f.eks. anlægges baner til rulleskøjtning og parkour, som i dag har langt større appel til unge end spydkast og trespring. Det nye trænings- og bevægelsesstadion skal være tilgængelig for alle, der har lyst til at prøve aktiviteterne, og derfor samarbejder universitetet med Odense Kommune og Lokale- og Anlægsfonden om projektet. På længere sigt er der også visioner om et større parkanlæg.
08.04.2011
Tilbage til nyhedsoversigten